Pokrycia dachowe - poradnik

Jakie miejsca dachu uważa się za najtrudniejsze do wykonania?

budowa dachuZa najtrudniejsze i najbardziej pracochłonne w wykonaniu uchodzą obróbki blacharskie wokół komina i okien, jak również sam komin. Niekiedy dekarz w celu profesjonalnego wykonawstwa zmuszony jest nawet konsultować się z kominiarzem. Sporo trudności sprawiają  także kosze, gdzie trzeba zamontować elementy z blachy, poprawnie przyciąć dachówkę, czy uszczelnić miejsce styku dwóch koszy. Niemniej skomplikowany do zrobienia jest okap,  gdzie konieczna jest wiedza, jak poprawnie zamocować deskę klinową, blachę okapową i frezowane podhaki. Ze szczególną uwagą powinno podchodzić się też do prac w miejscu styku membran z konstrukcją dachową. Szczególnie łatwo jest tutaj o przerwanie folii.

Jak udekorować dach?

łupek dachowy
Sposobów na dekoracyjny dach jest wiele. Można kupić dekoracyjne figurki, które wyglądem przypominają różne postaci. Można zainwestować w dekorację, jaką są wiatrowskazy lub ułożyć dekoracyjnie dachówkę, czy naturalny łupek. Ciekawym rozwiązaniem jest łączenie kolorów na dachu. W powyższy sposób możliwe jest uzyskanie pokrycia o unikalnym kolorycie, którego nie dostaniemy w sklepie. Odpowiedni dobór i ułożenie dachówek w dwóch kolorach może dać wrażenie, że na dachu jest dachówka w całkowicie innej barwie. Wytrwali dekarze, pracujący z prawdziwego powołania układają też na dachach różnorakie wzory z łupka naturalnego. Trzeba przyznać, że takie dachy prezentują się naprawdę pięknie i niepowtarzalnie.

Jak wybierać dekoracje dachowe?

zdjęcie 1Wybór odpowiedniej dekoracji dachowej to rzeczywiście nie lada sztuka. Jest tak tym bardziej, że rynek obfituje w tego rodzaju gadżety i można dostać zarówno iście artystycznie wykonane rękodzieła, jak i kupić kicz i narazić się na śmieszność wśród sąsiadów. W kwestii dekoracji zawsze zalecany jest umiar i zdrowy rozsądek. Podczas zakupu warto zwracać uwagę nie tylko na solidność i trwałość elementów dekoracyjnych, ale również na staranność ich wykończenia. Najlepiej jeśli figurki dekoracyjne przypominające postaci zwierząt są pomalowane na kolory naturalnego umaszczenia tych zwierząt. Dodatkowo, warto wiedzieć, że dekoracyjnym figurkom przypisuje się także określoną symbolikę i mogą one dla niektórych stanowić wyznacznik mówiący np. o cechach naszego charakteru lub sposobu bycia.

Zobacz także