Okna dachowe - poradnik

Jakie okna na poddasze?

Podczas wyboru wielkości okien oraz ich usytuowania w połaci dachowej należy wziąć pod uwagę kąt nachylenia dachu. Aby zapewnić łatwe operowanie oknem (zamykanie i otwieranie) uchwyt otwierający powinien znajdować się na wysokości 180-205 cm od podłogi. Dolna krawędź okna powinna znajdować się na wysokości 90-100 cm od podłogi. Takie położenie okna gwarantuje dobry widok na zewnątrz również z pozycji siedzącej. Aby dostarczyć do pomieszczenia odpowiednią ilość światła dziennego, zalecamy aby przeszklona powierzchnia okien stanowiła 10% powierzchni podłogi.

okna na poddasze

Jak sprawdzić rozmiar okna dachowego?

zdjęcie 1Jak sprawdzić rozmiar okna dachowego? Przed zakupem akcesoriów w pierwszej kolejności należy sprawdzić typ i rozmiar okna. Znajduje się on na tabliczce znamionowej umieszczonej w wewnętrznym prawym górnym rogu skrzydła. Tabliczkę można zobaczyć tylko gdy okno jest otwarte.
Nie trzeba nic mierzyć, wystarczy przy zamówieniu podać spisany z tabliczki symbol, a markizy i rolety będą idealnie pasowały.

Czym charakteryzują się zespolone zestawy szyb wielofunkcyjnych?

szyby na dachuW zestawach zespolonych stosuje się szkło o różnych właściwościach i parametrach, w taki sposób, aby wykonane z nich przeszklenie dachu jak najlepiej wypełniało swoją rolę. Na indywidualnie złożone zamówienia można uzyskać pakiet szybowy dostosowany idealnie do własnych potrzeb. Typowe zestawy posiadają dobrą izolacyjność termiczną, przy jednoczesnej przepuszczalności światła naturalnego na wysokim poziomie. Dodatkowo, mogą zostać wyposażone w taflę szkła samoczyszczącego, czy szybę antywłamaniową. Szkło może również skutecznie ochraniać przed docieraniem do wnętrza niechcianych dźwięków lub ograniczać przedostawanie się do pomieszczeń promieni słońca w lecie. Każdy zespolony zestaw zabezpiecza się specjalną powłoką przed rozsypaniem się jego elementów w razie pęknięcia lub uszkodzenia go w sposób mechaniczny.

Zobacz także