Więźba dachowa - poradnik

Jakie owady i grzyby niszczące drewno?

drewno na domKonstrukcji dachu zagraża rozkład wywołany przez żywe organizmy: owady, grzyby, glony, porosty i bakterie. Owady powodują uszkodzenia mechaniczne (np. drążąc kanaliki), zaś grzyby, porosty, bakterie i glony prowadzą do rozkładu chemicznego drewna. Największym wrogiem konstrukcji drewnianych są grzyby. Są bardzo mało wymagające: odżywiają się najmniejszymi drobinami materii organicznej (szczątkami roślin i zwierząt, pyłem). Żyją i rozmnażają się w różnych temperaturach i w środowiskach o różnej kwasowości (pleśnie dobrze znoszą temperatury od 5 do 45 stopni i środowisko o pH 3-9). Powodują szybki rozkład drewna. Mają tylko jedno wymaganie: potrzebują wilgoci. Niektórym wystarczy wilgotność na poziomie 25%, inne potrzebują 40%. Dlatego zapobieganie rozwojowi grzybów to w dużej mierze suszenie drewna przed budową oraz ochrona więźby przed zawilgoceniem podczas budowy i eksploatacji domu. Grzyby szpecą drewno i powodują zwiększenie wilgotności, co może zaowocować chorobami groźnymi dla ludzi i zwierząt. Szkodliwe dla zdrowia są także zarodniki grzybów unoszące się w powietrzu. Wreszcie korozja biologiczna może doprowadzić do znacznego osłabienia, a nawet zniszczenia konstrukcji dachu. Ochrona więźby przed wilgocią, korozją biologiczną i ogniem polega głównie na profilaktyce. Więźby dachowej właściwie się nie konserwuje, choćby z tego powodu, że po wykończeniu poddasza dostęp do niej jest utrudniony. Za to niezwykle ważne jest wentylowanie dachu (m.in. przez specjalne szczeliny wentylacyjne między pokryciem a ociepleniem) oraz wentylacja pomieszczeń na poddaszu.

Czym zajmuje się cieśla?

więźba dachowaZawód cieśli jest bardzo starym i dość charakterystycznym zawodem. Niegdyś bardzo cenionym, następnie ignorowanym społecznie i wreszcie powracającym do łask inwestorów budujących domy. Cieśla zajmuje się obróbką drewna, jednak jego praca różni się znacznie od pracy popularnego stolarza, czy meblarza. Ciesielstwo związane jest z pracą przy dużych elementach konstrukcyjnych budynków, tj. więźby dachowe, szalunki, konstrukcje wieńcowe, a niekiedy drzwi oraz okna. Do pracy potrzebuje on specjalistycznego, choć stosunkowo prostego zestawu narzędzi, aby mógł wykonać stałe połączenia elementów konstrukcyjnych. Aktualnie, nie jest łatwo o dobrego fachowca w omawianej dziedzinie, ponieważ tylko nieliczni kształcą się i doszkalają w tym kierunku. Dlatego też zawód cieśli zaczyna być coraz lepiej płatny i na nowo doceniany. Od umiejętności i staranności cieśli zależy np. m.in. długowieczność dachu oraz ostateczny wygląd pokrycia dachowego ułożony przez dekarzy.

Jakimi narzędziami pracuje cieśla?

cieślaPodstawowym i znanym od wieków narzędziem ciesielskim jest topór, zwany ciesakiem. Oprócz niego cieśla powinien posiadać młotki, dodatkowe siekiery, piły do cięcia drewna, dłuta, strugi oraz komplet narzędzi trasersko – pomiarowych. Narzędzia traserskie służą wytyczaniu i znaczeniu linii cięcia oraz łączenia elementów konstrukcyjnych drewna. Narzędzia pomiarowe natomiast to kątomierze, kątowniki, liniały i piony. Należy uwzględnić fakt, że aktualnie wiele narzędzi ręcznych służących cieślom – zastępują elektronarzędzia, czyli urządzenia posiadające zasilanie sieciowe lub wyposażone w akumulator zasilający. Maszyny te znacznie ułatwiają i usprawniają przebieg robót ciesielskich. Nowoczesny cieśla powinien posiadać m.in. wiertarkę, wiertarko - wkrętarkę, mechaniczny strug, pilarkę, frezerkę, itp. Trzeba jednak zaznaczyć , iż nabycie wymienionych urządzeń jest kosztowne i nie każdego fachowca jest na nie stać. Niestety, ceny elektronarzędzi są zdecydowanie wyższe od cen typowych narzędzi ręcznych.

Zobacz także