Pokrycia dachowe - poradnik

Jakie są różnice pomiędzy powłokami blachodachówki?

blachodachówkaPowłoki blachodachówki:

  • poliester standard  -  najtańsza i najcieńsza (około 25 mikronów - 0,025 mm), a co za tym idzie najmniej odporna na płowienie i uszkodzenia mechaniczne;
  • poliester mat - grubość 35 mikronów;
  • uszlachetnione powłoki poliestrowe - są grubsze i charakteryzują się większą odpornością niż zwykłe poliestrowe;
  • plastizol - grubość 200-250 mikronów, bardzo dobrze zabezpiecza więc blachę przed korozją;
  • pural - grubość 50 mikronów. Powłoka szczególnie odporna na promieniowanie ultrafioletowe;
  • PVDF (PVF2) - grubość 27 mikronów, jedna z najtrwalszych powłok.

Co wybrać – sztywne poszycie, czy folię?

folia dachowaMając wybór wstępnego pokrycia dachu, tzn. nasz dach posiada kąt nachylenia większy niż 10 - 20 stopni, gdzie można zastosować wyłącznie pokrycie sztywne – trzeba rozpatrzeć wiele czynników. Folie są materiałem innowacyjnym, ale nie nadają się pod każdy rodzaj materiału pokryciowego. Nie należy ich np. stosować pod gont bitumiczny, płaskie blachy i papy wierzchniego krycia. Sztywne poszycie można stosować w dachach o dowolnym kącie nachylenia. Nadaje się ono pod każde pokrycie ostateczne, ale jest stosunkowo drogie. W dachach o skomplikowanym kształcie i konstrukcji – ekonomiczniej jest użyć folii. Tradycyjne deski i płyty wymagają docinania ich, a wówczas powstaje duży odpad wcale nie taniego – drewna. Również prace na dachu są wtedy bardzo czasochłonne i znacznie kosztowniejsze, aniżeli w przypadku dachów prostych.

Jaki materiał na sztywne poszycie dachu?

zdjęcie 1Decydując się lub będąc w konieczności zastosowania sztywnego poszycia dachu do dyspozycji mamy tradycyjne drewniane deski lub płyty drewnopochodne. Deski powinny pochodzić z drzew iglastych, tj. sosna, świerk lub jodła, ponieważ są one trwalsze i bardziej wytrzymałe od niekiedy stosowanego drewna topolowego. Drewno z topoli jest dopuszczone polskimi normami do użycia go na poszycie dachu, ale fachowcy nie szczególnie je polecają. Jest, bowiem miękkie, lekkie i dość łupliwe. Płyty, zwłaszcza OSB stosuje się obecnie coraz częściej i chętniej. Należy jednak pamiętać, że muszą to być płyty wodoodporne. Jeden i drugi rodzaj materiału należy dodatkowo pokryć papą lub folią wstępnego krycia.

Zobacz także