Pokrycia dachowe - poradnik

Kalkulator dachu - jak zweryfikowac koszty?

dachNa rynku jest ogromny wybór materiałów budowlanych, które znacznie różnią się cenami. W przypadku dachu na całość składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie). Na tych materiałach nie warto oszczędzać. Jeśli kupimy niesprawdzone wyroby bez odpowiednich certyfikatów, przetrwają one krócej - a wiec w niedługiej perspektywie czekać nas może naprawa a nawet wymiana pokrycia. Pierwszym krokiem jest wybór pokrycia dachowego. Wyjściowym parametrem powinna być cena za metr kwadratowy materiału, która pozwala oszacować przybliżony koszt wykonania dachu. Ale do wykonania dachu potrzebnych będzie jeszcze wiele dodatkowych elementów - kształtowych, wykończeniowych i systemowych (np. odwadniających czy mocujących). Na ostateczną cenę metra kwadratowego dachu wpływa także wielkość elementów. Małoformatowe pokrycia, jak dachówki cementowe czy ceramiczne, wymagają mniej obróbek dekarskich (docinania np. przy koszach) niż wielkoformatowe (blacha), podczas których dużo materiału się marnuje.
Pamiętajmy, że pokrycie ma nam służyć przez wiele lat. Dokonując wyboru materiału zwracajmy uwagę na gwarancję producenta: co dokładnie obejmuje i jakie zawiera obwarowania. Często zapiski "małym drukiem", których nie czytamy, wprowadzają wiele niemożliwych do spełnienia warunków. Gwarancja powinna być jasna i nie budząca wątpliwości.
Trwałość pokrycia także ma znaczenie. Warto zastanowić się także nad wyborem elementów systemowych. Na przykład w przypadku więźby musimy zdecydować, czy ma ona być impregnowana przez dekarza na budowie czy metodą ciśnieniową u wytwórcy. To drugie rozwiązanie jest droższe, ale drewno jest trwalsze i lepiej chronione przed ogniem czy pleśnią. Znaczenie mają także folie wstępnego krycia - nie warto na nich oszczędzać. Markowe folie zabezpieczają wewnętrzne warstwy dachu przed zawilgoceniem, a jednocześnie charakteryzują się wysoką wytrzymałością i trwałością. Mimo, że są niewidoczne, nie warto więc na nich oszczędzać. O ostatecznej cenie dachu decyduje wiele elementów - łatwo się w nich pogubić. Zaufajmy więc markowym wyrobom, a przed decyzją o projekcie i zakupie materiałów zróbmy wycenę w specjalistycznym punkcie.

Co wybrać – sztywne poszycie, czy folię?

folia dachowaMając wybór wstępnego pokrycia dachu, tzn. nasz dach posiada kąt nachylenia większy niż 10 - 20 stopni, gdzie można zastosować wyłącznie pokrycie sztywne – trzeba rozpatrzeć wiele czynników. Folie są materiałem innowacyjnym, ale nie nadają się pod każdy rodzaj materiału pokryciowego. Nie należy ich np. stosować pod gont bitumiczny, płaskie blachy i papy wierzchniego krycia. Sztywne poszycie można stosować w dachach o dowolnym kącie nachylenia. Nadaje się ono pod każde pokrycie ostateczne, ale jest stosunkowo drogie. W dachach o skomplikowanym kształcie i konstrukcji – ekonomiczniej jest użyć folii. Tradycyjne deski i płyty wymagają docinania ich, a wówczas powstaje duży odpad wcale nie taniego – drewna. Również prace na dachu są wtedy bardzo czasochłonne i znacznie kosztowniejsze, aniżeli w przypadku dachów prostych.

Jaki materiał na sztywne poszycie dachu?

zdjęcie 1Decydując się lub będąc w konieczności zastosowania sztywnego poszycia dachu do dyspozycji mamy tradycyjne drewniane deski lub płyty drewnopochodne. Deski powinny pochodzić z drzew iglastych, tj. sosna, świerk lub jodła, ponieważ są one trwalsze i bardziej wytrzymałe od niekiedy stosowanego drewna topolowego. Drewno z topoli jest dopuszczone polskimi normami do użycia go na poszycie dachu, ale fachowcy nie szczególnie je polecają. Jest, bowiem miękkie, lekkie i dość łupliwe. Płyty, zwłaszcza OSB stosuje się obecnie coraz częściej i chętniej. Należy jednak pamiętać, że muszą to być płyty wodoodporne. Jeden i drugi rodzaj materiału należy dodatkowo pokryć papą lub folią wstępnego krycia.

Zobacz także