Kolektory słoneczne - poradnik

Kiedy zwróci się koszt kolektorów słonecznych?

Zależy to od zapotrzebowania na ciepłą wodę. Im jest ono większe, tym szybciej inwestycja powinna się zwrócić. Okres zwrotu kosztów inwestycji wynosi zazwyczaj od kilku do kilkunastu lat.

kolektory słoneczne

Czy kolektory są bezobsługowe?

kolektor słonecznySam kolektor bez względu czy jest płaski, czy rurowy (próżniowy) wymaga okresowych prac konserwacyjnych. Przeglądy powinno wykonywać się po każdej zimie w celu zdiagnozowania ewentualnych uszkodzeń stelaży montażowych i szyb. Warto sprawdzić w miejscach połączeń kolektorów i rur przesyłowych czy nie pojawiły się wycieki czynnika grzewczego oraz czy izolacja znajdująca się pod gołym niebem nie została naruszona przez szkodniki. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie ciśnienia w instalacji (powinno się je kontrolować kilka razy w miesiącu) i ewentualne uzupełnienie czynnika grzewczego. Ważne jest również kontrolowanie instalacji elektrycznej, ponieważ nieosłonięte kostki elektryczne potrafią korodować, wywołując niepotrzebne reakcje całej instalacji. Raz na 3 do 5 lat należy wymienić czynnik grzewczy, jednocześnie sprawdzając szczelność rurociągu.

Kiedy może dojść do przegrzania kolektorów?

Najczęstszym powodem przegrzania się czynnika grzewczego w instalacji solarnej jest brak prądu. Taka sytuacja może mieć miejsce w słoneczny dzień, wówczas pompa obiegowa przestaje działać i czynnik grzewczy nie oddaje zgromadzonej energii na wodę.

kolektory słoneczne

Zobacz także