Kolektory słoneczne - poradnik

Kolektory słoneczne - gdzie zastosowac?

Kolektory słoneczne stosuje się do ogrzewanie wody użytkowej i wspomagania instalacji centralnego ogrzewania. Wykorzystuje się je w domach jednorodzinnych, także w domkach letniskowych (od wiosny do późnej jesieni można zapewnić do 90 % zapotrzebowania na ciepłą wodę), w domach z basenami kąpielowymi, jak również w hotelach i ośrodkach agroturystycznych.

kolektory słoneczne

Czy w Polsce jest wystarczająco dużo słońca dla prawidłowej pracy kolektorów?

Tak, suma rocznego promieniowania wynosi średnio 1000 kWh/mkw, co pozwala na efektywną pracę kolektorów. Najefektywniej pracują one od marca do października, w pozostałe miesiące parametry pracy kolektorów są także zadowalające, choć woda wymaga już dodatkowego podgrzania.

kolektory słoneczne

Jak działają kolektory słoneczne?

zdjęcie 1Czy kolektory działają tylko, gdy świeci słońce? Kolektory słoneczne najczęściej stosowane są do ogrzewania wody w budynkach mieszkalnych oraz samych budowli. Działanie kolektorów jest proste. Kolektory absorbują nie tylko promieniowanie bezpośrednie, ale także tzw. promieniowanie rozproszone. Dzięki temu możliwa jest ich praca przy częściowym, a nawet całkowitym zachmurzeniu.

Zobacz także