Systemy kominowe - poradnik

Kontrola kominów, na czym polega?

Obróbka komina wykonana z blachy na rąbek stojący. (fot. Blachy Pruszyński)
Sposób rozliczeń i koszty okresowej kontroli zależą od rodzaju budynku. Oto, jak układają się orientacyjne ceny netto za tę usługę:

  • w budynku wielorodzinnym - rozwiązanie ryczałtowe: 10-50 zł za każdy lokal niezależnie od ilości i długości przewodów;
  • w budynku wielorodzinnym - 1-1,5 zł za każdy metr bieżący przewodu i 8-12 zł za każdy przewód kominowy;
  • w budynku jednorodzinnym - ryczałtem 100-150 zł.

Niezależnie od kontroli stanu technicznego całych przewodów, należy je czyścić. Warto wpisać do domowego kalendarza odpowiednio częste wizyty kominiarza:

Jak często wzywać kominiarza do czyszczenia:

rodzaj przewodu ile razy w roku
przewody wentylacyjne raz
przewody spalinowe dwa razy
przewody dymowe cztery razy

Koszt czyszczenia przewodów zależy nie tylko do rodzaju budynku, ale też od rodzaju kotła, który odprowadza spaliny do danego przewodu. Orientacyjne ceny netto wynoszą:

  • w budynkach wielorodzinnych do 6 kondygnacji - 4 zł za każdy przewód;
  • w budynkach wielorodzinnych powyżej 6 kondygnacji - 6 zł za każdy przewód;
  • w budynkach jednorodzinnych: ryczałt 50-100 zł.

O ile oddalić komin od palnych elementów konstrukcji budynku?

komin na dachuOdległość przewodów dymowych od palnych elementów konstrukcji budynku jest uregulowana przepisami Prawa Budowlanego. Jeśli elementy konstrukcji nie są osłonięte należy zachować odstęp 30 cm pomiędzy nimi, a kominem. Odległość tę można zmniejszyć do 15 cm osłaniając elementy konstrukcji tynkiem na zbrojonej siatce lub innym materiałem ogniochronnym o grubości minimum 2,5 cm. Omawiana odległość wydaje się pozostawać bezzasadna w przypadku dużo bezpieczniejszych i posiadających własną izolację ognioodporną – kominów systemowych. Prawo jednak nie rozgranicza przewodów dymowych na tradycyjne, murowane z cegły i te bardziej nowoczesne. Zapis w powyższym zakresie obowiązuje od 2002 roku i, jak dotychczas – nie wprowadzono do niego żadnych zmian, które pozwalałyby sytuować kominy inaczej.

Jak zabezpieczyć budynek przed inwazją ptaków?

ochrona budynku przed ptakamiZatkane kominy i kanały wentylacyjne, zabrudzona odchodami elewacja oraz dach, wirusy i choroby oraz odgłosy dochodzące niemal znad głowy to tylko niektóre uciążliwości jakie mogą powodować ptaki gnieżdżące się pod naszymi dachami. Niestety, w wielu przypadkach kłopoty z niechcianymi lokatorami mamy na swe własne życzenie. Ptaki dostają się bowiem pod dachy budynków poprzez niewykończony odpowiednio okap lub poprzez niezabezpieczone otwory wentylacyjne. Do wykończenia okapów stosuje się podbitkę dachową, zaś wloty powietrza zabezpiecza specjalnymi kratkami lub siatkami. Wydatki te nie są wygórowanymi w skali całej budowy, a skutecznie chronią przed zagoszczeniem pod naszym dachem nieproszonych gości.

Zobacz także