Pokrycia dachowe - poradnik

Które dachówki należy dodatkowo mocować?

dachówkaPrzy nachyleniu dachu powyżej 65 stopni należy mocować wszystkie dachówki. Przy mniejszych kątach pochylenia mocowanie dachówek połaciowych jest uzależnione przede wszystkim od lokalnych warunków klimatycznych (np. obszary o silnych wiatrach). Niezależnie od kąta nachylenia połaci należy mocować: wszystkie dachówki na krawędziach dachu, tzn. przy kalenicy, okapie, grzbietach, koszach oraz w sąsiedztwie elementów wychodzących przez dach ( kominy, okna). Mocowane muszą być również dachówki, które pełnią dodatkową funkcję na dachu, np. dachówki do płotka/belki przeciwśnieżnej, dachówki pod stopień, dachówki przejściowe. (Opracowano na podstawie strony internetowej www.braas-polska.com.pl)

Co wybrać – sztywne poszycie, czy folię?

folia dachowaMając wybór wstępnego pokrycia dachu, tzn. nasz dach posiada kąt nachylenia większy niż 10 - 20 stopni, gdzie można zastosować wyłącznie pokrycie sztywne – trzeba rozpatrzeć wiele czynników. Folie są materiałem innowacyjnym, ale nie nadają się pod każdy rodzaj materiału pokryciowego. Nie należy ich np. stosować pod gont bitumiczny, płaskie blachy i papy wierzchniego krycia. Sztywne poszycie można stosować w dachach o dowolnym kącie nachylenia. Nadaje się ono pod każde pokrycie ostateczne, ale jest stosunkowo drogie. W dachach o skomplikowanym kształcie i konstrukcji – ekonomiczniej jest użyć folii. Tradycyjne deski i płyty wymagają docinania ich, a wówczas powstaje duży odpad wcale nie taniego – drewna. Również prace na dachu są wtedy bardzo czasochłonne i znacznie kosztowniejsze, aniżeli w przypadku dachów prostych.

Jaki materiał na sztywne poszycie dachu?

zdjęcie 1Decydując się lub będąc w konieczności zastosowania sztywnego poszycia dachu do dyspozycji mamy tradycyjne drewniane deski lub płyty drewnopochodne. Deski powinny pochodzić z drzew iglastych, tj. sosna, świerk lub jodła, ponieważ są one trwalsze i bardziej wytrzymałe od niekiedy stosowanego drewna topolowego. Drewno z topoli jest dopuszczone polskimi normami do użycia go na poszycie dachu, ale fachowcy nie szczególnie je polecają. Jest, bowiem miękkie, lekkie i dość łupliwe. Płyty, zwłaszcza OSB stosuje się obecnie coraz częściej i chętniej. Należy jednak pamiętać, że muszą to być płyty wodoodporne. Jeden i drugi rodzaj materiału należy dodatkowo pokryć papą lub folią wstępnego krycia.

Zobacz także