Poddasze - poradnik

Na jakiej wysokości zamontować okna na poddaszu?

okno na poddaszuOkno powinno znajdować się w odległości pionowej co najmniej 85 cm mierzonej od podłogi. Zasada ta nie dotyczy przyziemia, wysokiego parteru, ścianek podokiennych w logii, na tarasie czy galerii - w tych przypadkach przepisy nie określają wysokości na jakiej ma znajdować się okno. Okno na poddaszu powinno być zamontowane na wysokości wzroku, a dostęp do klamek powinien być swobodny.

Jak czyścić świetliki tunelowe?

Świetliki tunelowe nie wymagają specjalnych i skomplikowanych zabiegów konserwacyjnych. Szyba czy akryl pokryte są powłoką zmywalną i wystarczy deszcz, aby były czyste. Jeśli jednak z jakiegoś powodu istnieje konieczność wyczyszczenia zestawu można go łatwo zdemontować i usunąć zabrudzenia.

świetlik dachowy

Co zrobić, aby nie podniósł się nadmiernie poziom podłogi na poddaszu?

podłoga na poddaszuNiekiedy na poddaszach użytkowych cenny jest każdy centymetr jego wysokości. Dzieje się tak zwłaszcza wówczas, gdy dach posiada liczne skosy. Wykonanie podłogi zawsze przyczynia się do obniżenia wspomnianej wysokości. Można jednak częściowo temu zapobiec, nawet jeśli mamy do czynienia z belkami wystającymi ponad poziom stropu. Wówczas, można wykonać podłogę na legarach, układając legary równolegle do stropowych belek. Powyższy sposób nie zmniejszy powierzchni użytkowej poddasza i będzie dobrym podkładem pod przyszłą podłogę.

Zobacz także