Systemy kominowe - poradnik

O ile oddalić komin od palnych elementów konstrukcji budynku?

komin na dachuOdległość przewodów dymowych od palnych elementów konstrukcji budynku jest uregulowana przepisami Prawa Budowlanego. Jeśli elementy konstrukcji nie są osłonięte należy zachować odstęp 30 cm pomiędzy nimi, a kominem. Odległość tę można zmniejszyć do 15 cm osłaniając elementy konstrukcji tynkiem na zbrojonej siatce lub innym materiałem ogniochronnym o grubości minimum 2,5 cm. Omawiana odległość wydaje się pozostawać bezzasadna w przypadku dużo bezpieczniejszych i posiadających własną izolację ognioodporną – kominów systemowych. Prawo jednak nie rozgranicza przewodów dymowych na tradycyjne, murowane z cegły i te bardziej nowoczesne. Zapis w powyższym zakresie obowiązuje od 2002 roku i, jak dotychczas – nie wprowadzono do niego żadnych zmian, które pozwalałyby sytuować kominy inaczej.

Jak zabezpieczyć budynek przed inwazją ptaków?

ochrona budynku przed ptakamiZatkane kominy i kanały wentylacyjne, zabrudzona odchodami elewacja oraz dach, wirusy i choroby oraz odgłosy dochodzące niemal znad głowy to tylko niektóre uciążliwości jakie mogą powodować ptaki gnieżdżące się pod naszymi dachami. Niestety, w wielu przypadkach kłopoty z niechcianymi lokatorami mamy na swe własne życzenie. Ptaki dostają się bowiem pod dachy budynków poprzez niewykończony odpowiednio okap lub poprzez niezabezpieczone otwory wentylacyjne. Do wykończenia okapów stosuje się podbitkę dachową, zaś wloty powietrza zabezpiecza specjalnymi kratkami lub siatkami. Wydatki te nie są wygórowanymi w skali całej budowy, a skutecznie chronią przed zagoszczeniem pod naszym dachem nieproszonych gości.

Czym są i do czego służą rewizje w kominie?

Aranżacja poddasza
Rewizje to specjalne otwory w kominie, za pomocą których można dokonać jego czyszczenia lub konserwacji bez konieczności wchodzenia na dach budynku. Bardzo często znajdują się one w części poddasza. Ich zamurowanie jest możliwe, ale sprawę warto skonsultować z kominiarzem. Jeśli rewizja w części poddasza zostanie zamurowana konieczne okaże się prawdopodobnie zagwarantowanie kominiarzowi bezpiecznego wyjścia na dach. To z kolei wiąże się z zamontowaniem wyłazu oraz zamocowaniem na dachu stopni i ław kominiarskich. W przypadku pozostawienia dostępu do rewizji i trzeba z kolei zadbać o bezpieczne podwójne drzwiczki i o szczególnie staranne ich uszczelnienie. Są to prace, które powinny zostać wykonane nader dokładnie przez wzgląd na nasze własne bezpieczeństwo.

Zobacz także