Pokrycia dachowe - poradnik

Pielęgnacja zielonego dachu dwuspadowego

zielony dach dwuspadowyDo zazieleniania powierzchni posiadających spadek nadaje się roślinność ekstensywna. Są to rośliny wymagające ograniczonej pielęgnacji, ale nie znaczy to, że nie potrzebują jej w ogóle. Na ogół jest to roślinność niska o mało rozwiniętej bryle korzeniowej, preferująca duże nasłonecznienie. Zatem, jeśli połać dachu usytuowana jest w kierunku północnym – rośliny nie będą rozwijały się dobrze. Dodatkowo, jako że z dachów stromych woda spływa znacznie szybciej aniżeli z połaci płaskich – ogród na dachu wymaga dodatkowego nawadniania – przynajmniej w czasie suszy i upałów. Nie jest konieczne nawożenie roślin, ponieważ trawy, mchy, rozchodniki, które stosuje się do zazieleniania ekstensywnego – nie są roślinami wymagającymi doskonałych warunków glebowych. Jednak błędem jest myślenie, że przy założeniu zwykłego trawnika na dachu zupełnie nie trzeba o niego dbać.

Jak udekorować dach?

łupek dachowy
Sposobów na dekoracyjny dach jest wiele. Można kupić dekoracyjne figurki, które wyglądem przypominają różne postaci. Można zainwestować w dekorację, jaką są wiatrowskazy lub ułożyć dekoracyjnie dachówkę, czy naturalny łupek. Ciekawym rozwiązaniem jest łączenie kolorów na dachu. W powyższy sposób możliwe jest uzyskanie pokrycia o unikalnym kolorycie, którego nie dostaniemy w sklepie. Odpowiedni dobór i ułożenie dachówek w dwóch kolorach może dać wrażenie, że na dachu jest dachówka w całkowicie innej barwie. Wytrwali dekarze, pracujący z prawdziwego powołania układają też na dachach różnorakie wzory z łupka naturalnego. Trzeba przyznać, że takie dachy prezentują się naprawdę pięknie i niepowtarzalnie.

Jak wybierać dekoracje dachowe?

zdjęcie 1Wybór odpowiedniej dekoracji dachowej to rzeczywiście nie lada sztuka. Jest tak tym bardziej, że rynek obfituje w tego rodzaju gadżety i można dostać zarówno iście artystycznie wykonane rękodzieła, jak i kupić kicz i narazić się na śmieszność wśród sąsiadów. W kwestii dekoracji zawsze zalecany jest umiar i zdrowy rozsądek. Podczas zakupu warto zwracać uwagę nie tylko na solidność i trwałość elementów dekoracyjnych, ale również na staranność ich wykończenia. Najlepiej jeśli figurki dekoracyjne przypominające postaci zwierząt są pomalowane na kolory naturalnego umaszczenia tych zwierząt. Dodatkowo, warto wiedzieć, że dekoracyjnym figurkom przypisuje się także określoną symbolikę i mogą one dla niektórych stanowić wyznacznik mówiący np. o cechach naszego charakteru lub sposobu bycia.

Zobacz także