Pokrycia dachowe - poradnik

Porównianie kosztów wykonania dachu

dach dwuspadowyDach dwuspadowy o powierzchni 210 m² kryty blachodachówką wymaga zakupu, oprócz materiału pokryciowego o takiej powierzchni, pasa nadrynnowego w ilości 20 sztuk (dł. 2 mb), pasa podrynnowego także w ilości 20 sztuk, wiatrownicy górnej w ilości 12 sztuk oraz 12 sztuk wiatrownicy bocznej. Na wykończenie kalenicy tego dachu potrzeba 10 gąsiorów (kalenic baryłkowych). Koszt materiału pokryciowego dachu wynosi w sumie ok. 8500 zł. Materiał na dach czterospadowy o zbliżonej powierzchni będzie kosztował 20 % więcej. Potrzeba w tym przypadku już po 32 sztuki pasa nadrynnowego i podrynnowego oraz podwójną ilość kalenic baryłkowych (20 sztuk). Materiał na pokrycie dachu czterospadowego (o powierzchni 245 m²) z dwiema lukarnami to wydatek już rzędu 15 000 złotych. W przypadku dachówek cementowych i ceramicznych te różnice w cenach będą jeszcze większe, ponieważ droższe są elementy systemowe – akcesoria wykończeniowe i dachówki kształtowe.

Co wybrać – sztywne poszycie, czy folię?

folia dachowaMając wybór wstępnego pokrycia dachu, tzn. nasz dach posiada kąt nachylenia większy niż 10 - 20 stopni, gdzie można zastosować wyłącznie pokrycie sztywne – trzeba rozpatrzeć wiele czynników. Folie są materiałem innowacyjnym, ale nie nadają się pod każdy rodzaj materiału pokryciowego. Nie należy ich np. stosować pod gont bitumiczny, płaskie blachy i papy wierzchniego krycia. Sztywne poszycie można stosować w dachach o dowolnym kącie nachylenia. Nadaje się ono pod każde pokrycie ostateczne, ale jest stosunkowo drogie. W dachach o skomplikowanym kształcie i konstrukcji – ekonomiczniej jest użyć folii. Tradycyjne deski i płyty wymagają docinania ich, a wówczas powstaje duży odpad wcale nie taniego – drewna. Również prace na dachu są wtedy bardzo czasochłonne i znacznie kosztowniejsze, aniżeli w przypadku dachów prostych.

Jaki materiał na sztywne poszycie dachu?

zdjęcie 1Decydując się lub będąc w konieczności zastosowania sztywnego poszycia dachu do dyspozycji mamy tradycyjne drewniane deski lub płyty drewnopochodne. Deski powinny pochodzić z drzew iglastych, tj. sosna, świerk lub jodła, ponieważ są one trwalsze i bardziej wytrzymałe od niekiedy stosowanego drewna topolowego. Drewno z topoli jest dopuszczone polskimi normami do użycia go na poszycie dachu, ale fachowcy nie szczególnie je polecają. Jest, bowiem miękkie, lekkie i dość łupliwe. Płyty, zwłaszcza OSB stosuje się obecnie coraz częściej i chętniej. Należy jednak pamiętać, że muszą to być płyty wodoodporne. Jeden i drugi rodzaj materiału należy dodatkowo pokryć papą lub folią wstępnego krycia.

Zobacz także