Izolacje - poradnik

Skuteczność izolacji nakrokwiowej

płyty izolacyjneIzolacja nakrokwiowa, tj. wykonana z płyt izolacyjnych układanych na zewnątrz konstrukcji dachowej jest w pełni skuteczna i można stosować ja bez najmniejszych obaw. Metoda jest wprawdzie nieco kosztowniejsza niż znane od lat i popularne ocieplenie międzykrokwiowe, ale pieniądze zwracają się po pewnym czasie. Stosując izolację nakrokwiową – całkowicie unika się powstawania mostków termicznych, które mimowolnie tworzą się na powierzchni krokwi podczas wykonywania izolacji międzykrokwiowej. Dach jest w pełni termoizolacyjny, co powoduje, że można poczynić spore oszczędności na kosztach ogrzewania poddasza w zimie i jego klimatyzowaniu w ciągu lata. Atutem dodatkowym, który przemawia na korzyść izolacji nakrokwiowej jest fakt, iż drewniane krokwie pozostaną na wierzchu sufitów pomieszczeń mieszkalnych. Jak wiadomo ten akcent wykończeniowy jest coraz bardziej pożądanym elementem wystroju wnętrz poddaszy.

Jak obrobić ogniomurek?

zdjęcie 1Obecnie, najczęściej stosowanym materiałem do krycia dachów płaskich są papy termozgrzewalne. Za pomocą tego samego materiału dokonuje się obróbki ogniomurka, wykończając go ostatecznie blachą. Przed przystąpieniem do zgrzewania papy konieczne jest oczyszczenie i odtłuszczenie betonowej powierzchni, na której ma być ona układana. Powierzchnia ta powinna także posiadać odpowiednią wilgotność i być wcześniej zaimpregnowana środkiem gruntującym. Zabieg ten poprawia znacznie przyczepność materiału do podłoża i ułatwia późniejsze zgrzewanie papy. Pasów papy nie należy wywijać na pionowe ścianki ogniomuru. Połączeń dokonuje się układając oddzielne płaty na płaszczyznach pionowych i połaci dachu – łącząc je z sobą w etapie końcowym. Trzeba również pamiętać o ułożeniu warstwy ocieplenia na ściankach attykowych. Pomimo, że nie oddzielają one żadnego z pomieszczeń domu od otoczenia – to w miejscu łączenia attyki ze ścianą zewnętrzną może powstać mostek termiczny.

Jakie folie na dach?

folia dachowaMiędzy pokryciem a izolacją cieplną dachu montuje się folie wstępnego krycia FWK. Są to folie paroprzepuszczalne, przez które nagromadzona w warstwie ocieplenia para wodna może swobodnie odparować na zewnątrz.
Ze względu na stopień przepuszczania pary wodnej folie dachowe dzieli się na:

  • niskoparoprzepuszczalne (przepuszczają 100 gramów pary wodnej na 1 m² w ciągu 24 godzin). Przy zastosowaniu tej folii wymagana jest 3-4 cm szczelina wentylacyjna między folią a ociepleniem. Aby szczelina mogła spełniać swoje funkcje musi mieć otwory wlotowe pod okapem i wylotowe w połaci, kalenicy lub w ścianach szczytowych. Otwory muszą być osłonięte siatkami metalowymi, które chronią przed dostaniem się owadów. Przekrój tych otworów to 1/300 wentylowanej powierzchni.
  • wysokoparoprzepuszczalne (od 700 do 5000 g/m²/24h). Ten rodzaj folii może bezpośrednio dotykać izolacji cieplnej, nie powodując zawilgocenia izolacji i konstrukcji dachu. Szczeliną wentylacyjną jest tylko przestrzeń między wysokoparoprzepuszczalną folią a pokryciem.

Od strony wewnętrznej dachu mocuje się folię paroizolacyjną. Jej zadaniem jest zabezpieczenie izolacji cieplnej przed napływającą z wnętrza domu parą wodną. Folie paroizolacyjne są prawie idealnie szczelne (w ciągu doby przepuszczają zaledwie 0,5 grama wody na m²) ale muszą być ułożone bardzo szczelnie.

Zobacz także