Więźba dachowa - poradnik

W jakiej odległości od siebie powinny znajdować się stopnie kominiarskie?

zdjęcie 1Stopnie, po których kominiarz dochodzi do ławy, na której może wygodnie stanąć, aby wykonać swoją pracę- umownie montuje się w odległości średniego kroku. Jest to jednak odległość całkowicie umowna, gdyż jak wiadomo – krok – krokowi nie jest równy. Podczas montażu stopni należy zatem kierować się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem, a dodatkowo koniecznie – wziąć pod uwagę kąt nachylenia dachu. Przy dachach o kącie nachylenia mniejszym niż 30 stopni – stopnie kominiarskie mogą znajdować się w co drugim rzędzie dachówek. Jednak już w przypadku dachów o większym spadku – akcesoria te montuje się w każdym rzędzie wspomnianego materiału pokryciowego.

Co to jest wiatrownica?

deska czołowaWiatrownica to fachowa nazwa dla deski czołowej okapu dachu. W języku potocznym  nazywa się ją również „wiatrówką”. Stosowanie wspomnianej deski ma na celu ochronę pokrycia dachowego, jak również całej konstrukcji dachu przed działaniem silnego  wiatru. Dodatkowo, deska czołowa okapu jest elementem, który ułatwia mocowanie obróbek blacharskich do krawędzi połaci. Istotny jest rodzaj drewna jakiego użyto do wyrobu deski. Drewno to zawsze powinno być starannie wysuszone i zaimpregnowane. Impregnat do drewna należy nakładać w przynajmniej dwóch warstwach. Deskę tę można również osłonić z zewnątrz specjalną deską czołową wykonaną z PCV. Na rynku dostępne są tego rodzaju produkty w systemach tworzących jednakową całość z podbitką dachową.

W jakim celu stosuje się deski okapowe?

Deski czołowe i okapowe
Deski czołowe i okapowe to elementy wykończenia okapu. Ale mają też funkcje praktyczne.
Deski okapowe są elementem wykończenia dachu. Jednak oprócz walorów czysto estetycznych pełnią one również szereg funkcji użytkowych. Do desek okapowych mocuje się przede wszystkim rynny, a dokładniej – rynajzy, tj. haki do rynien. Dodatkowo, deski okapowe stanowią podporę dla materiału pokryciowego dachu. Stosowanie desek jest szczególnie ważne w przypadku układania cięższych materiałów. Wówczas pierwszy rząd dachówek opiera się na większej powierzchni, którą tworzy deska i pokrycie jest bardziej odporne na uszkodzenia, mogące wystąpić np. na skutek naporu ciężkiego śniegu. Sposób obróbki desek okapowych jest całkowicie dowolny i zależny głównie od upodobań estetycznych inwestora. Najczęściej jednak elementy te maluje się lub obrabia za pomocą blachy. Są to jednocześnie najtańsze sposoby na wykończenie okapu.

Zobacz także