Pokrycia dachowe - poradnik

W jakim celu stosuje się okapy?

dach z okapemDolna część dachu, czyli okap ma wiele funkcji użytkowych, jak również nadaje budynkowi określony charakter. Przede wszystkim okap służy do ukierunkowania odpływu wody opadowej i skroplonej pary wodnej. Zapobiega też zawilgoceniu elewacji budynku oraz ochrania stolarkę okienną przed zacinającym deszczem. Ponadto skutecznie zacienia pomieszczenia mieszkalne i sprawia, że w upalne dni nie nagrzewają się one nadmiernie. Okap daje również możliwość wietrzenia połaci dachowej i odpowiednio zastosowany zdobi budynek. Jego wykorzystanie może być również bardziej indywidualne. Pod okapem można np. ustawić leżaki i wypoczywać w cieniu, a szerokie wersje okapów nadają się do przechowywania np. drewna opałowego. 

Jak udekorować dach?

łupek dachowy
Sposobów na dekoracyjny dach jest wiele. Można kupić dekoracyjne figurki, które wyglądem przypominają różne postaci. Można zainwestować w dekorację, jaką są wiatrowskazy lub ułożyć dekoracyjnie dachówkę, czy naturalny łupek. Ciekawym rozwiązaniem jest łączenie kolorów na dachu. W powyższy sposób możliwe jest uzyskanie pokrycia o unikalnym kolorycie, którego nie dostaniemy w sklepie. Odpowiedni dobór i ułożenie dachówek w dwóch kolorach może dać wrażenie, że na dachu jest dachówka w całkowicie innej barwie. Wytrwali dekarze, pracujący z prawdziwego powołania układają też na dachach różnorakie wzory z łupka naturalnego. Trzeba przyznać, że takie dachy prezentują się naprawdę pięknie i niepowtarzalnie.

Jak wybierać dekoracje dachowe?

zdjęcie 1Wybór odpowiedniej dekoracji dachowej to rzeczywiście nie lada sztuka. Jest tak tym bardziej, że rynek obfituje w tego rodzaju gadżety i można dostać zarówno iście artystycznie wykonane rękodzieła, jak i kupić kicz i narazić się na śmieszność wśród sąsiadów. W kwestii dekoracji zawsze zalecany jest umiar i zdrowy rozsądek. Podczas zakupu warto zwracać uwagę nie tylko na solidność i trwałość elementów dekoracyjnych, ale również na staranność ich wykończenia. Najlepiej jeśli figurki dekoracyjne przypominające postaci zwierząt są pomalowane na kolory naturalnego umaszczenia tych zwierząt. Dodatkowo, warto wiedzieć, że dekoracyjnym figurkom przypisuje się także określoną symbolikę i mogą one dla niektórych stanowić wyznacznik mówiący np. o cechach naszego charakteru lub sposobu bycia.

Zobacz także