Więźba dachowa - poradnik

Więźba dachowa - wymiary

więźba dachowaRozpiętość dachu, czyli odległość między dłuższymi ścianami domu, liczona w ich świetle, to jest od wewnątrz. Jeżeli rozpiętość wynosi mniej niż 7,5 metra, projektant projektuje najprostszy typ - ustrój konstrukcji drewnianej, czyli dach krokwiowy. Przy rozpiętości powyżej 7,5 m dach musi mieć umocnienia zwane jętkami i powstaje jego modyfikacja: konstrukcja krokwiowo-jętkowa. W projektowaniu więźby bierze się także pod uwagę kąt pochylenia dachu. Konstrukcje krokwiowe buduje się przy spadku 30-50 stopni, przy czym krokwie nie mogą mieć więcej niż 4,5 a przy pokryciach bardzo lekkich np. z papy 5 metra długości. Oto jakie typy konstrukcji dachów w stosuje się przy określonych rozpiętościach: do 7,5 metra - ustrój krokwiowy, 7-9 metrów - ustrój krokwiowo-jętkowy, 9-11 metrów - ustrój płatwiowo-jętkowy, do 12 metrów - ustrój płatwiowo-kleszczowy, powyżej 12 metrów - konstrukcje z zastosowaniem dźwigarów.

Czym zajmuje się cieśla?

więźba dachowaZawód cieśli jest bardzo starym i dość charakterystycznym zawodem. Niegdyś bardzo cenionym, następnie ignorowanym społecznie i wreszcie powracającym do łask inwestorów budujących domy. Cieśla zajmuje się obróbką drewna, jednak jego praca różni się znacznie od pracy popularnego stolarza, czy meblarza. Ciesielstwo związane jest z pracą przy dużych elementach konstrukcyjnych budynków, tj. więźby dachowe, szalunki, konstrukcje wieńcowe, a niekiedy drzwi oraz okna. Do pracy potrzebuje on specjalistycznego, choć stosunkowo prostego zestawu narzędzi, aby mógł wykonać stałe połączenia elementów konstrukcyjnych. Aktualnie, nie jest łatwo o dobrego fachowca w omawianej dziedzinie, ponieważ tylko nieliczni kształcą się i doszkalają w tym kierunku. Dlatego też zawód cieśli zaczyna być coraz lepiej płatny i na nowo doceniany. Od umiejętności i staranności cieśli zależy np. m.in. długowieczność dachu oraz ostateczny wygląd pokrycia dachowego ułożony przez dekarzy.

Jakimi narzędziami pracuje cieśla?

cieślaPodstawowym i znanym od wieków narzędziem ciesielskim jest topór, zwany ciesakiem. Oprócz niego cieśla powinien posiadać młotki, dodatkowe siekiery, piły do cięcia drewna, dłuta, strugi oraz komplet narzędzi trasersko – pomiarowych. Narzędzia traserskie służą wytyczaniu i znaczeniu linii cięcia oraz łączenia elementów konstrukcyjnych drewna. Narzędzia pomiarowe natomiast to kątomierze, kątowniki, liniały i piony. Należy uwzględnić fakt, że aktualnie wiele narzędzi ręcznych służących cieślom – zastępują elektronarzędzia, czyli urządzenia posiadające zasilanie sieciowe lub wyposażone w akumulator zasilający. Maszyny te znacznie ułatwiają i usprawniają przebieg robót ciesielskich. Nowoczesny cieśla powinien posiadać m.in. wiertarkę, wiertarko - wkrętarkę, mechaniczny strug, pilarkę, frezerkę, itp. Trzeba jednak zaznaczyć , iż nabycie wymienionych urządzeń jest kosztowne i nie każdego fachowca jest na nie stać. Niestety, ceny elektronarzędzi są zdecydowanie wyższe od cen typowych narzędzi ręcznych.

Zobacz także