Pokrycia dachowe - poradnik

Wyłazy dachowe – rodzaje

wyłaz dachowyWyłaz dachowy to zamykany otwór w dachu, umożliwiający bezpieczne wyjście na dach. Otwory te projektowane są zwykle przez architektów wykonujących projekt domu. Inny rodzaj wyłazu zastosujemy jednak w przypadku, kiedy poddasze będzie użytkowym, a inny, gdy nie będziemy tych pomieszczeń ogrzewać. Do poddaszy nieużytkowych nadają się najprostsze wyłazy skonstruowane z ramy i skrzydła wyposażonego najczęściej w pojedynczą szybę. Wyłazy te nie mają jednak nic wspólnego z termoizolacyjnością. Służą jedynie do wychodzenia na dach i ewentualnego wietrzenia pomieszczeń pod dachem. W przypadku, kiedy poddasze zamierzamy wykorzystać na cele mieszkalne – konieczne jest zastosowanie wyłazu o odpowiednich parametrach termoizolacyjnych. Wyłazy te są dużo droższe, ale ich producenci - wyposażają je w termoizolacyjne szyby zespolone. Do połączenia wyłazu z pokryciem dachu i uzyskania pełnej szczelności stosuje się wówczas - specjalne kołnierze uszczelniające.

Jak udekorować dach?

łupek dachowy
Sposobów na dekoracyjny dach jest wiele. Można kupić dekoracyjne figurki, które wyglądem przypominają różne postaci. Można zainwestować w dekorację, jaką są wiatrowskazy lub ułożyć dekoracyjnie dachówkę, czy naturalny łupek. Ciekawym rozwiązaniem jest łączenie kolorów na dachu. W powyższy sposób możliwe jest uzyskanie pokrycia o unikalnym kolorycie, którego nie dostaniemy w sklepie. Odpowiedni dobór i ułożenie dachówek w dwóch kolorach może dać wrażenie, że na dachu jest dachówka w całkowicie innej barwie. Wytrwali dekarze, pracujący z prawdziwego powołania układają też na dachach różnorakie wzory z łupka naturalnego. Trzeba przyznać, że takie dachy prezentują się naprawdę pięknie i niepowtarzalnie.

Jak wybierać dekoracje dachowe?

zdjęcie 1Wybór odpowiedniej dekoracji dachowej to rzeczywiście nie lada sztuka. Jest tak tym bardziej, że rynek obfituje w tego rodzaju gadżety i można dostać zarówno iście artystycznie wykonane rękodzieła, jak i kupić kicz i narazić się na śmieszność wśród sąsiadów. W kwestii dekoracji zawsze zalecany jest umiar i zdrowy rozsądek. Podczas zakupu warto zwracać uwagę nie tylko na solidność i trwałość elementów dekoracyjnych, ale również na staranność ich wykończenia. Najlepiej jeśli figurki dekoracyjne przypominające postaci zwierząt są pomalowane na kolory naturalnego umaszczenia tych zwierząt. Dodatkowo, warto wiedzieć, że dekoracyjnym figurkom przypisuje się także określoną symbolikę i mogą one dla niektórych stanowić wyznacznik mówiący np. o cechach naszego charakteru lub sposobu bycia.

Zobacz także