Kolektory słoneczne - poradnik

Wymiana rur w kolektorach. Czy to możliwe?

W przypadku kolektorów rurowych próżniowych, sercem układu są rury szklane wykonane ze szkła boro krzemowego. W trakcie eksploatacji kolektora, może zajść potrzeba wymiany rury w skutek uszkodzenia mechanicznego. W takim przypadku wymiana rury jest bardzo prostym zabiegiem i można ją przeprowadzić samodzielnie. Należy pamiętać, aby takie operacje przeprowadzać po zachodzie słońca po uprzednim sprawdzeniu na sterowniku czy temperatura na kolektorze nie spowoduje ewentualnych poparzeń jeśli dotkniemy przez przypadek skraplacza.

instalacja solarna

Jak dobrać kolektory słoneczne?

Wszystko zależy od ilości zapotrzebowania na ciepłą wodę, ilości zastosowanych kolektorów oraz nasłonecznienia w danym okresie. Średnio przyjmuje się około 50-80 litrów na 1 osobę/dzień i około 100 litrów wody na 1 kolektor. W okresie od kwietnia do października pokrycie zapotrzebowania na c.w.u. przy takim założeniu waha się pomiędzy 80-90%. Natomiast w pozostałych okresach waha się od 30-80%.

kolektory słoneczne

Kolektory słoneczne - gdzie zastosowac?

Kolektory słoneczne stosuje się do ogrzewanie wody użytkowej i wspomagania instalacji centralnego ogrzewania. Wykorzystuje się je w domach jednorodzinnych, także w domkach letniskowych (od wiosny do późnej jesieni można zapewnić do 90 % zapotrzebowania na ciepłą wodę), w domach z basenami kąpielowymi, jak również w hotelach i ośrodkach agroturystycznych.

kolektory słoneczne

Zobacz także